KÜÇÜK EV BÜYÜK İŞ

Unutmayalım ki bir evin ister şık ister doğal isterse sıcak bir görünüm alması, evin büyüklüğü ile ilgili değildir. Günümüzde kalabalık aile yapısının yerini küçük aileler aldığı gibi buna ayak uyduran emlak piyasası da alanı küçültülmüş evler üretmeye başlamıştır. Burada ortaya çıkan sorun o evin nasıl daha rahat ve kullanışlı hale getirileceğidir. Dediğimiz gibi isterseniz bir şatonuz olsun, doğru iç mimari uygulanmadığı takdirde bir şatoda bile sıkışabilirsiniz. O halde gelelim küçük bir evin iç dekorasyonu nasıl olmalı; öncelikle duvarlardan başlayalım.

 

Küçük bir evde renk konusunda korkmanıza gerek yoktur bilmeniz gereken yönerge, evin ne kadar ışık aldığıdır. Ev az ışık alıyorsa açık renkler tercih etmelisiniz. Eğer ev çok ışık alıyorsa son zamanların trendi olan koyu gri tonlarını dahi kullanabilirsiniz.

Boyayı yaptık şimdi sıra mobilyalarda; mobilyalar küçük bir evde en önemli noktayı oluşturmaktadır. Bilinçsiz ve ölçümsüz alınan bir mobilya evi olduğundan da küçük gösterecektir. Dikkat edilmesi gereken hususlar; mobilyaların standart boyutlarının bir tık altında olması, tabandan yüksekte kısaca ayaklı bir mobilya olması, duvar renginden bir ton açık ya da bir ton koyu olması, sehpaların aynalı ya da cam olması, yansıma yapan yan mobilyaların; lamba, televizyon ünitesi vb. kullanılması evinizi olduğundan çok daha geniş ve ferah gösterecektir.

Son olarak evlerin vazgeçilmezi aksesuarlara gelince; küçük aksesuarlar evin her yerinde olması dağınık bir görünüm verecektir. Bu nedenle gömme raflara, çok raflı televizyon ünitelerine, çok katlı sehpalara vb. ergonomik mobilyalara yer verilmelidir. Bir evde bolca küçük eşyalar (kitap, heykel, vazo, mum vb.) bulunduğundan yerleştirmesi de bir o kadar zordur. Unutulmaması gereken ise eşyaların duvardan zemine konumlandırılması yerine duvardan tabana yerleştirilmesidir. Zemin olabildiğince boş bırakılmalıdır.

‘’En küçükten en büyüğe tüm mimari alanlarda yanınızdayız’’ misyonumuz gereği dilerseniz küçücük evlerinizi kocaman yaşam alanlarına beraber dönüştürebiliriz. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeterli!